Counter Strike

Counter Strike, tiež známy ako Half-Life, je videohra strieľačky z pohľadu prvej osoby vyvinutá firmou Valve Corporation. Hra Counter Strike bola prvýkrát vydaná firmou Valve na platforme Microsoft Windows v roku 2000. Hra neskôr vytvorila franšízu a je prvou hrou v sérií Counter Strike. Niekoľko obdôb hry bolo vydaných na konzole Xbox, rovnako na platforme OS X a Linux. Niekedy sa označuje ako Counter Strike 1.6, aby sa odlišoval od ostatných titulov série, pričom 1.6 bol poslednou hlavnou aktualizáciou softvéru, ktorú hra získala.

Umiestnená na rôznych miestach po celom svete, hráči prevezmú úlohu členov bojových tímov vládnych protiteroristických síl a rôznych teroristických militantov, ktorí sa s nimi stretli. Počas každého kola hry sú tieto dva tímy poverené porazením druhého tímu, že buď dosiahnu ciele mapy, alebo odstránia všetkých nepriateľských bojovníkov. Každý hráč si môže prispôsobiť svoj arzenál zbraní a príslušenstva na začiatku každého zápasu, pričom odmena sa získa po skončení každého kola.
Každý tím sa pokúša dokončiť svoj cieľ misie a/alebo odstrániť nepriateľský tím. Každé kolo začína tým, že dva tímy začnú hrať súčasne. Všetci hráči majú štandardne iba jeden život a začnú pištoľou ako aj s nožom. Ciele sa líšia migliori condizionatori v závislosti od typu mapy a tie sú zvyčajne tvorené jednou z nasledujúcich úloh. Odstraňovanie bomby: Teroristi musia niesť bombu, vysadiť ju na jednom zo stanovených miest a chrániť ju pred tým, aby ju protiteroristické sily odzbrojili skôr, než exploduje a vyhrajú. Vládne sily vyhrávajú, ak čas skončí bez explózie. Záchrana rukojemníkov: Protiteroristické sily musia zachrániť skupinu rukojemníkov, ktorých držia teroristi v zajatí, aby vyhrali. Teroristi vyhrávajú, ak čas vyprší bez oslobodenia. Atentát: Jeden z hráčov vlády je vybraný ako VIP a tím musí tohto hráča doprovodiť na určené miesto na mape, aby vyhrali hru. Teroristi vyhrávajú, ak je VIP usmrtený.

Hráč sa môže rozhodnúť hrať ako jeden z ôsmich rôznych predvolených mužov (štyria pre každú stranu). Hráči sú spravidla majú niekoľko sekúnd pred začiatkom kola na prípravu a nákup zariadenia, počas ktorého nemôžu zaútočiť, ani sa pohybovať. Môžu sa vrátiť do oblasti v stanovenej lehote na nákup ďalšieho vybavenia. Po skončení kola si žijúci hráči ponechajú svoje vybavenie na použitie v ďalšom kole. Hráči, ktorí boli zabití, začínajú v ďalšom kole so základným štandardným štartovacím vybavením. Štandardné peňažné bonusy sa udeľujú za víťazstvo v kole, zabíjanie nepriateľa, vysadenie bomby alebo zneškodnenie bomby.

Na výsledkovej tabuľke sú okrem štatistických údajov pre každého hráča zobrazené výsledky tímu: meno, zabitia, smrť a ping (v milisekundách). Hodnotiaca tabuľka tiež uvádza, či hráč je mŕtvy, nesie bombu alebo je VIP. Niektoré údaje sú skryté až do smrti hráča. Zabití hráči sa stávajú divákmi počas trvania kola. Nemôžu meniť svoje mená, textová správa nemôže byť odoslaná alebo prijatá od živých hráčov. Diváci sú vo všeobecnosti schopní sledovať zvyšok kola z viacerých voliteľných zobrazení, hoci niektoré servery zakazujú iba niektoré z týchto zobrazení, aby zabránili mŕtvym hráčom odovzdávať informácie o živých hráčoch svojim spoluhráčom prostredníctvom alternatívnych médií (hlavne v prípade programov ako TeamSpeak alebo Ventrilo / Visita il sito web). Ale treba dávať pozor, aby sa nepoužívali nepovolené prostriedky na výhru, pretože môžu byť vykázaný zo servera.